ISTEN MEGVÉD: A LELKI FEGYVERZET

Mire jó a páncél?

A páncél a védelem egyik legfontosabb eszköze. Külső kemény vázként véd, még az ellenséggel szemben is.

Az ember maga is eltanulta a védekezésnek ezt a módját. A bibliai idők legerősebb seregének, a római légiónak az erejét többek között a fegyverzete adta.

Felfegyverkezve kisebb volt a sérülés veszélye.

  • Mi a közös az alábbi állatokban?
  • Te melyik állat páncéljába bújnál? Miért?

 

ISTEN VÉDELMET AD

(Efezus 6,11–17)

 

Pál apostol szerint nem csak a katonáknak kell felfegyverezni magukat. A lelkünk is sérülékeny. Ahogy a Biblia írja: „Minden féltve őrzött dolognál jobban óvd szívedet, mert onnan indul ki az élet!” (Példabeszédek 4,23)

Amikor kísértések érnek bennünket, akkor valójában a szívünket, a lelkünket éri támadás. Ugye milyen nehéz néha ellenállni a kísértésnek? Isten jól tudja ezt. Éppen ezért segítséget ad nekünk ebben. A Lélek fegyverzetét adja a számunkra.

„Öltsétek magatokra Isten fegyverzetét, hogy megállhassatok az ördög mesterkedéseivel szemben. Éppen ezért vegyétek fel Isten fegyverzetét, hogy ellenállhassatok a gonosz napon, és mindent leküzdve megállhassatok. Álljatok meg tehát, felövezve derekatokat igazságszeretettel, és magatokra öltve a megigazulás páncélját, sarut húzva lábatokra, készen a békesség evangéliuma hirdetésére. Vegyétek fel mindezekhez a hit pajzsát, amellyel kiolthatjátok a gonosznak minden tüzes nyilát. Vegyétek fel az üdvösség sisakját is, és a Lélek kardját, amely Isten beszéde.”

Pál egy római légiós fegyverzetéhez hasonlítja a lelki fegyvereket. Nem véletlenül! A római hadsereg volt akkoriban a világ legerősebb serege. Ezt Pál a saját bőrén is megtapasztalta. Országát, Izráelt is Róma foglalta el. Az utcákon nap mint nap lehetett látni felfegyverzett katonákat. Amikor Pált fogolyként Rómába vitték, szintén légiósok őrizték.

 

SISAK: A harcos fejét védte, mert egy fejet ért találat egyből véget vethetett a küzdelemnek. Isten az üdvösség sisakját adja, ami a rossz gondolatok ellen véd bennünket.

 

PÁNCÉL: A felsőtestet óvta. Védte a fontosabb belső szerveket, a szívet, a májat, a tüdőt és a vesét. A megigazulás páncélja a szívedet védi, hogy Istené legyél egészen.

 

ÖV: A harcos a derekán hordta, ezen függött a kard. Az igazságszeretet öve a hazugságok ellen véd bennünket.

 

KARD: Ez az egyetlen támadófegyver a lelki fegyverzet részei közül. Önmagában nem segít, mint a páncél, a sisak, vagy a pajzs. Itt szükség van az aktív használatra is. A Lélek kardja Isten Igéjét használja. De ezzel nem támadunk, hanem Isten használja az érdekünkben.

 

PAJZS: Szinte az egész testet védte, akár a nyílzápor ellen is, ha viselője letérdelve maga elé tartotta. A hit pajzsa a hitetlenség ellen véd bennünket.

 

SARU: A különleges lábbeli alja szögekkel volt kiverve. Ez megakadályozta, hogy viselője a csatában elcsússzon és elessen. A békesség saruja a harag és a veszekedések ellen véd bennünket.

Római katona

 

„Öltsétek magatokra

Isten fegyverzetét, hogy

megáll­hassatok az ördög

mester­kedéseivel szemben.”

Efezus 6,11

 

      Feladattár

Beszélgessetek a következőkről!

  • Mikor kellett már befogni a füledet, vagy becsukni a szemedet?
  • Ha lenne egy láthatatlan páncélod, ami mindentől megvédene, azt mikor használnád?
  • Milyen gonosz dolgok veszélyeztetik egy gyerek szívét? Mi lehet rá rossz hatással? Hogyan védheti meg magát egy gyerek a rossz dolgokkal szemben?
  • Mit gondolsz, Jézus hogyan használta Isten Igéjét a gonosszal szemben?
  • Ha a felsorolt fegyverek közül csak kettőt választhatnál, melyek lennének azok?
  • Nézz utána, hogy mi az a teknősbéka alakzat!

        Tudod-e?

  • A légionárus sarujáról egy császárt is elneveztek? Ő volt Caligula.
  • A római katonák a kardot a jobb oldalukon hordták. A rövidebb kardot könnyebb volt így kirántani, és így kevésbé akadályozta a nagy pajzs a mozdulatot.