A világon körülbelül 6 000 nyelv van. Hogy a nyelvészek jobban el tudjanak igazodni a rengeteg nyelv között, ezt a sokféle nyelvet nyelvcsaládokra osztják. A magyar nyelv az uráli nyelvcsaládba, ezen belül a fi nnugor nyelvek közé tartozik. A legtöbb európai nyelv (angol, német, francia, spanyol stb.) az indoeurópai nyelvcsaládba tartozik.
A Biblia a nyelvek szétválasztását Bábel tornyának a történetéhez vezeti vissza. Ez a történet azonban többről szól. A bűn megjelenésével az emberek egyre inkább elfordult Istentől. Később pedig gőgössé és nagyravágyóvá váltak. Aztán már olyanok akartak lenni, mint Isten…
AZ ÉGIG ÉRŐ TORONY
(1Mózes 11,1–9)
Az emberek sokáig egy nyelvet beszéltek. A Tigris és Eufrátesz folyók közötti termékeny síkságon telepedtek meg, Sineár földjén. Azt mondták egymásnak:
– Gyertek, vessünk téglát, és égessük ki jól!
A tégla lett az építőkövük, a földi szurok pedig a habarcsuk.
Azután ezt mondták:
– Gyertek, építsünk magunknak várost és tornyot, amelynek teteje az égig érjen; és szerezzünk magunknak nevet, hogy el ne széledjünk az egész föld színén!
Az Úr pedig leszállt, hogy lássa azt a várost és tornyot, amelyet az emberek építettek.
Akkor ezt mondta az Úr:
– Most még egy nép ez, és mindnyájuknak egy a nyelve. De ez csak a kezdete annak, amit tenni akarnak. És most semmi sem gátolja őket, hogy véghezvigyék mindazt, amit elterveznek. Menjünk csak le, és zavarjuk ott össze a nyelvüket, hogy ne értsék egymás nyelvét!
Így szélesztette szét onnan az embereket az Úr az egész föld színére, és abbahagyták a város építését. Ezért nevezték azt Bábelnek, mert ott zavarta össze az Úr az egész föld nyelvét, és onnan szélesztette szét őket az egész föld színére.
„Minden szabad nekem,
de nem minden használ.
Minden szabad nekem, de nem válok semminek a rabjává.”
1Korinthus 6,12
Feladattár
Bibliai kvíz
Tudod-e?
Bábel tornya egy zikkurat lehetett. Ez a jellegzetes építmény hatalmas, lépcsőzetes toronytemplom volt. Sík földön ez helyettesítette a hegyet. Az ókori emberek hite szerint a zikkurat kötötte össze az eget és a földet.