14. ISTEN IGÉJE ÉRTÉK: A MAGVETŐ PÉLDÁZATA

 

A búza értéke

Ültettél már magot? Ha öntözgetted, és ügyeltél rá, megfigyelhetted, hogyan bújt elő a magból a növény, és hogyan nőtt meg. A természetben is így nőnek a növények évről évre. Vannak az ember számára különösen értékes magok. Ilyen a búza is.

Megszámoltad-e már valamikor, hogy egy búzakalászban hány búzaszem rejtőzik? Ha nem, akkor a rajz alapján tippeld meg!

Meglepő, hogy ez a sok mag egyetlen magból terem. De nem minden magból fejlődik kalász. Ahhoz eső, napsütés, és leginkább jó föld kell. Nem minden talaj alkalmas a földművelésre.

Jézus következő példázatában jó és terméketlen földről egyaránt olvashatunk.

 

HOGYAN LEHET EGYBŐL SZÁZ?

(Máté 13, 3–23)

 

Íme, kiment a magvető vetni, és amint vetette a magot, néhány az útfélre esett, jöttek a madarak, és felkapkodták azokat. Más magok köves helyre estek, ahol kevés volt a föld, és azonnal kihajtottak, mert nem voltak mélyen a földben; de amikor a nap felkelt, megperzselődtek, és mivel nem volt gyökerük, kiszáradtak. Más magok tövisek közé estek, és amikor a tövisek megnőttek, megfojtották azokat. A többi viszont jó földbe esett, és termést hozott: az egyik százannyit, a másik hatvanannyit, a harmadik harmincannyit.

 

A tanítványai nem értették Jézus példázatát. Mit akar ez jelenteni? Biztosan van valami különleges értelme a tanításának. Jézus megmagyarázta nekik. A föld ebben a példázatban az ember szívét jelenti. A mag pedig Isten szavát. A példázat azt mutatja be, hogy az emberek különbözőképpen fogadják Jézus tanítását.

A kemény, száraz föld kemény szívet jelent. Lepereg róla minden, még Isten igéje is. Az ilyen ember szerint se a hit, se a Biblia nem jó semmire.

A sziklás talaj nyitott, de felületes szívet jelent. Örül, amikor hallja Isten üzenetét, de amikor az élet nehézségeivel találja magát szembe, elfordul Isten szavától, és félreteszi a Bibliát.

A tövises föld nyitott, de kényelmes szívet jelent. Ha a saját boldogulása, a saját kényelme, vagy Isten Igéje között kell választania, akkor inkább az előbbit választja.

A példázatbeli jó föld nyitott, befogadó szívet jelent.

 

 

„Szólj, Uram, mert hallja
a te szolgád!”

1Sámuel 3,9

        Tudod-e?

  • A közelmúltban a kutatóknak sikerült kicsíráztatni egy Jézus korabeli datolyamagot. Ez a datolyamag forró és száraz helyen élte túl az elmúlt kétezer évet, és olyan jó állapotban maradt, hogy sikerült kicsíráznia. Ez lett a legöregebb mag, amelyből növény fejlődött.
  • A kutatók szerint a Holt-tenger különleges éghajlata segített a magnak a túlélésben.
  • Jézus korában nem a vetés előtt szántották fel a földet, hanem azután, hogy a magokat a földre szórták. A magvető széles mozdulattal vetett, így jó néhány mag a letaposott földútra, vagy bokros részre, vagy kövesebb talajra esett.